General

Windows 7 Makalem

Huzurlarınızda WINDOWS 7 : )

Windows 7Merhaba arkadaşlar. Nihayet Kasım ayının gelmesiyle birlikte “Huzurlarınızda Windows 7” diyebileceğimiz aydayız. Bu nedenle yazıma bu başlığı atmayı uygun gördüm. Windows 7’nin çıkışını takip eden bu ayda yazıma yer verilmek istenmesi ayrı bir güzellik oldu benim için. Windows 7, 22 Ekim tarihinde satışa başladı. Hatta Microsoft’un son anda firmalara yaptığı bildiriye istinaden söyleyebilirim ki, 22 Ekim’den bir hafta öncede bazı bilgisayar imalatçıları netbook, notebook ve desktoplara Windows 7 kurulmuş olarak satmaya başlayabilecek.

Önceleri “Blackcomb” kod adını taşıyan yeni Windows daha sonra “Vienna” olarak adlandırılmıştı. Microsoft’un belirlediği son isim ise Windows 7 oldu.

Windows 7 ismi nerden geliyor diye düşünüyorsunuz değil mi ? Aşağıdaki sıralamaya bakalım:

* windows 1.0
* windows 2.0
* windows 3.1
* windows 95
* windows 98
* windows me
* windows nt (windos 5.0)
* windows xp (windows 5.1)
* windows vista (windows 6.0)
* windows 7 (windows 7.0)

Saymakla bitmez hiddetinde, olabildiğince fazla yeni özellikle geliyor Windows 7. Birçok ince ayrıntı düşünülmüş. Bunlardan zevkli ve eğlenceli gelecek ufak bir iki özellikten bahsedeyim sizlere. Masaüstümüzde birçok pencere açık durumda ve biz sadece birine odaklanmak istiyoruz. Dikkatimiz iyice dağıldı ve agresif, sinirli, gerginiz. İlgilenmek ve odaklanmak istediğimiz pencereyi tıklayıp sallıyoruz ve bingo diğer bütün pencereler simge durumuna küçüldü sadece önümüzde sinirle sağa sola sürüklediğimiz ve ilgilenmek istediğimiz pencere var :) Bir diğer eğlenceli ve güzel özellik ise internette aynı anda iki sitede surf yapmak istediğimizde ortaya çıkıyor. Bir internet explorer penceresini ekranın sol tarafına sürükleyip vurarak, öbür internet explorer penceresini ise sürükleyip ekranın sağ tarafına vurarak, monitörü otomatik ortalamasını ve iki sitede aynı anda surf yapabilmeyi sağlayabiliyorsunuz.

MultiTouch özelliğine değinmeden edemeyeceğim son olarak bu özelliği anlatayım ozaman sizlere. MultiTouch, (Türkçesi ile çoklu dokunma) birden çok parmağınızla dokunarak bilgisayarın monitöründe bir şeyler yapabilmenizi sağlıyor. Bu bir şeylerin kapsamında; resim çizebilmekten tutun, dünya haritasında gezinmeye, oyunlar oynayabilmeye kadar her şey var. Zannımca geleceğin bir numaralı teknolojisi; birçok program ve oyun buna göre programlanacak.

Muhtemelen, “Windows 7 için sistem gereksinimleri ne olacak ve biz verimli bir şekilde Windows 7 kullanabilecek miyiz ?” sorusu çoğunuzun aklını kurcalıyordur. Eğer bilgisayarlarınız Windows Vista’yı çalıştırıyorsa, Windows 7’yi de büyük bir ihtimalle çalıştıracaktır. Fakat Windows Xp veya bir başka işletim sistemini kullanıyor ve bu işletim sisteminden Windows 7’ye geçiş yapmak istiyorsanız küçük bir testle bilgisayarınızın Windows 7 çalıştırmaya hazır olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Bunun için Windows 7 Upgrade Advisor programını kuruyoruz ve bu program bize bilgisayarımızın Windows 7’ye hazır olup olmadığını söylüyor.

Windows 7 Upgrade Advisor

Program bilgisayarımızın donanım özelliklerini tarıyor ve bize Windows 7 için kullanım raporu veriyor. Hangi Windows 7 çeşidinin bize uyumlu olduğu ve bilgisayarımızdaki eksiklikler bu çıkan raporda belirtiliyor. Ayrıca eksikliklerin nasıl giderebileceği yolunda da bize öneriler sunuluyor. Örneğin; modemimizin sürücüsünün güncellenmesi gerektiğini ve bu güncellemeyi nereden temin edebileceğimizi bize gösteriyor. 8,3 Mb’lık bu programı http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?displaylang=en&FamilyID=1b544e90-7659-4bd9-9e51-2497c146af15 linkinden bilgisayarınıza indirebilir ve Windows 7 için hazır olup olmadığınızı gördükten sonra, Windows 7’nizi satın almaya daha rahat ve önlemlerinizi almış bir şekilde gidebilirsiniz. Şunu da söylemeliyim ki yapılan testlerde Windows 7; Pentium 2 266 Mhz, 96 Mb ram ve 4 Mb ekran kartı özelliklerinde bir makineye kurulabildi ve makine açıldı. Bunun screenshotlarını da koymak isterdim ancak çok yer kaplayacağından eklemiyorum.

Ve son olarak; daha az güç ve daha az bellekle, daha etkili ve cep telefonlarıyla uyumlu bir işletim sistemini tatmaya hazır mısınız ?

REFERANSLAR:
https://www.aytacagma.com/windows-7-runs-on-pentium-2/

Bekir  Aytaç  AĞMA
İstanbul Kültür Üniversitesi Bilg. Müh. 4. Sınıf
AsiL Bilişim Teknolojileri | www.asilbilisim.com
Microsoft  Student  Partner
www.aytacagma.com

————————————————————————————–

İstanbul Üniversitesi BK’nın aylık olarak çıkardığı Bilişim Derginin bu ayki (Kasım) sayısında Windows 7 üzerine olan yukarıdaki makalem yayınlandı. Aşağıdaki linkten de yazıma ulaşabilir ve bilişim dergiyi okuyabilirsiniz.

http://www.bilisimdergi.com/articles_details.php?sayi=8&sayfa=4

You can share and save this page with:
Tags: , , , , , , ,

2 Comments

 1. Burak Kanmaz says:

  Merhaba,

  Windows 7’nin versiyon numarası 7.0 değil 6.1
  Ek olarak Windows’un “7” si sürüm numarasından gelmiyor Win95 (VGA geçişi)’ten bu yana ki 7.ürün olmasından geliyor.

 2. Merhaba Burak,

  Windows 7’nin sürüm numarasının 6.1 olarak gözükmesinin sebebi, Windows 7’nin uygulamalarla geriye dönük uyumluluğunu sağlamak; eğer 6’lı sürüm değil 7’li bir sürüm numarası gözükseydi pek çok uygulama numarayı kontrol ederek çalışmayacaktı. Ancak sanılanın aksine; Windows 7, “Windows 6.1 değil”. Bu, Microsoft tarafından uygulama uyumluluğunu kolay yoldan sağlamaya yönelik yapılmış bir hile.

  İyi çalışmalar dilerim.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*