General

İş fikirlerinizi etkileyecek 3 Önemli Gelecek Teknolojisi

iot
 
1. NESNELERİN İNTERNETİ (IoT)
Firmanın yaptığı ankete katılanların yüzde 20’si Nesnelerin İnterneti (IoT) konusunu iş dönüşümlerinde bir numara olarak nitelendirdi. Nesnelerin internetinin anlamı akıl edebileceğiniz her türlü nesnenin internet bağlantısı ile diğer cihazlara erişmesi olayına deniliyor. Örneğin BigBelly isimli çöp konteynırı güneş panelleri ile çalışıyor ve çöp dolduğu zaman temizlik görevlileri ile haberleşebiliyor.
 
Bir başka örnek ise Vitality GlowCap akıllı kapak ve şişeden oluşan bir ürün. Ürün hastaları ilaç alma vakitlerinde mesaj, telefon çağrısı, sesli hatırlatma ve ikaz ışığı gibi yöntemler ile uyarıyor. Pazar araştırması şirketi IDC ise  IoT’e yapılan harcamanın 2017 yılında önceki yıla göre yüzde 17 artacağına inanıyor. Ticari dönüşümde IoT kullanımının en büyük itici gücü, iş verimliliği ve üretkenliğin iyileştirilmesi ve daha sonra hızlı yenilik döngüleri olması bekleniyor.
 
Nesnelerin İnternetini benimsemenin bir sonucu da teknoloji endüstrisinin çok para kazanma potansiyeline sahip olmasından ileri geliyor. 2020 yılına kadar 20,4 milyar bağlantılı cihazlar olacağına inanan IDC şirketi, 2021 yılına kadar 1.4 trilyon dolarlık IoT teknolojisi üzerinde harcama yapılacağına inanıyor.
 
robotlar
 
2. ROBOT TEKNOLOJİLERİ 
Araştırmalara göre Robot teknolojileri ikinci en etkili teknoloji trendi olacak. Robotlar daha fazla donanım ve yeteneklerle geliştiriliyor. Birçok durumda, insanların yapamayacakları (veya yapmayacakları) şeyleri yapmak için tasarlanan robotlar şimdilik tehlikeli görevler için kullanılıyor. Araştırmalara göre robot teknolojisi için 2020’ye kadar 226 milyar dolarlık harcama yapılması bekleniyor.
 
Robot teknolojilerinin üretimde, askeriyede ve tarım gibi farklı alanlarda kullanımın yaygınlaşması ise gelecek teknolojilerin sürekli yenileceği anlamına da geliyor. Bu yüzden özellikle yeni iş fikirleri düşünenlerin bu teknolojileri yakından takip etmesi gerekiyor.
 
yapay zeka
 
3. YAPAR ZEKA TEKNOLOJİLERİ
Trendlerde üç numara olarak belirtilen yapay zekanın gelişmesi Elon Musk gibi ünlü girişimcilere göre korkutucu olsa da bir çok şirket bu alan üzerinde çalışmaya devam ediyor. Artan işlemci gücü ile yapay zeka insanların nasıl öğrendiğini, akıl yürüttüğünü, anlamasını ve karar verme yöntemlerini daha yakından taklit etmeye başlıyor.
 
IDC, 2021 yılına gelindiğinde, bilişsel ve yapay istihbarat sistemleri için 46 milyar dolara harcanacağına inanıyor. Son zamanlarda yapay zeka üzerine girişim fikri olanlar ise diğer iş fikirlerine oranla daha çok yatırım almayı başarıyor.
 
Nesnelerin interneti, yeni robot teknolojileri ve yapay zekanın benimsenmesi şüphesiz yeni pazar değerleri oluşturuyor. Bu teknolojiler yakın zamanda endüstrileri, iş modellerini, yaşamı, toplumu ve çevreyi etkileyen derin değişiklikler getirecek. İşte bu yüzden yeni iş fikirleri geliştirmekte bu teknolojilerden faydalanmanız gerekir. Yenilikleri araştırmaya ve takip etmeye devam ederseniz şirketiniz gelecekte daha iyi konumlara gelebilir.
You can share and save this page with:
Tags: , , , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*